Aromaterapi

Portakal Uçucu Yağı

portakal uçucu yağı

Portakal kabuğu yağı; rahatlatıcı, fresh bir narenciye aroması sunar. Bu yağ, meyvenin dış kabuğunun soğuk pres yöntemi ile sıkılması ile elde edilir. Kısaca portakal yağı olarak da bilinir.

Bu keyifli esansiyel yağ oda kokularında, mumlarda, buhurdanlık yağı karışımlarında sık tercih edilir.

Ancak bu yağ hakkında yapılan bilimsel araştırmalar portakal yağının hoş bir kokudan çok daha fazlası olduğunu göstermiştir.

Portakal esansiyel yağı stres seviyelerini azaltmadan ve akne ile mücadeleye dek çok çeşitli amaçla kullanılabilir!

Portakal Yağı Faydaları Neler?

Sivileceler İçin Portakal Yağı

Portakal yağı sivilce için etkili limonen isimli bileşeni içerir. Limonen antiseptik, antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

2020 yılında yapılan ve yayınlanan bir araştırmaya göre; portakal esansiyel yağı vücutta iltihaplanmaya neden olan proteinler olan sitokinlerin miktarını azaltarak akne oluşumunu da azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Portakal esansiyel yağı sivilcelerin yanı sıra cilt lekeleri için de tercih edilmekte ve güzel neticeler verebilmektedir.Şimdi Satın Al

Portakal Yağı Tüylenme Yapar mı?

Portakal ciltte ve yüzde tüylenmeye neden olan yağlar arasında değildir. Aksine ağda uygulaması sonrası seyreltilerek cilde uygulandığında tüylerin daha seyrek ve zayıf çıkmasını sağlayıcı bir etkisi olabilmektedir.

Portakal Yağı Anksiyete İçin

Araştırmalar, portakal esansiyel yağının kullanımını daha rahat hissetmekle ve kaygı seviyelerinin düşüşü ile ilişkilendirmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre portakal kabuğu yağını solumak karar verme ve sosyal davranışları etkileyen prefrontal korteksteki aktiviteyi harekete geçirici bir etki sağlamaktadır.

Ayrıca aynı araştırmada katılımcılar kendilerini yağı soluduktan sonra daha rahatlamış ve daha düşük seviyede kaygılı olarak ifade etmiştir.

portakal uçucu yağı

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır? Portakal Öz Yağı Cilde Sürülür mü?

Soğuk sıkım yöntem ile elde edilmiş ve henüz seyreltilmemiş portakal esansiyel yağı oldukça yoğun bir yapıdadır.

Bu hali ile doğrudan cilde uygulamaya uygun olmayan bu asidik yağ mutlaka baz bir yağ içinde seyreltilmelidir.

Yağı seyreltmek için genellikle hindistan cevizi yağı tercih edilir. Ancak zeytinyağı, susam yağıbadem yağı gibi başka taşıyıcı yağlar da tercih edilebilir.

1 tatlı kaşığı kadar baz yağ içine 3-4 damla portakal kabuğu yağı fazlasıyla yeterli gelecektir.

Bu hoş kokulu yağdan faydalanmanın bir diğer yolu da onu su dolu difüzör içine 5-6 damla kadar eklemek olabilir.

Portakal Yağı İçilir Mi?

Eğer satın aldığınız yağ karışımlı ya da yalnızca harici kullanım amacı ile üretilemmiş ise portakal kabuğu yağı içilebilir özellikteki yağlardan bir tanesidir.

Bir su bardağı içme suyuna 2-3 damlayı geçmeyecek şekilde portakal yağı damlatarak tüketilebilir. Çok yoğun yapıdaki bu yağın seyreltilmeden içilmesi ise kesinlikle önerilmez.