Aromaterapi

MİSK ADAÇAYI UÇUCU YAĞI

Yağı öncelikle gözler için bir temizleyici olarak kullanılmış ve halen kullanılmaktadır. Gözleri yaşlanmaya bağlı görme kaybına karşı korur.

Antidepresan: Rahatlatıcı yönü zihinsel yorgunluğu giderir ve zihni güçlendirir. Depresyona ve endişe ile kaygıya iyi gelir. Sinir sisteminin sağlığını korur. Kronik stres, anksiyete bozuklukları, sinirlilik, baş dönmesi, kaygı ve histeri gibi bozukluklara karşı rahatlatıcıdır.

Antispazmodik: Kas krampları ve solunum sistemi krampları, spazmodik öksürük, karın ağrısı, baş ağrıları ve spazmodik kolera gibi spazmların ve rahatsızlıkların tedavisinde destek olarak kullanılmaktadır. Sinir uyarılarını rahatlatır ve kontrol edilemeyen spazmların oluşmasına izin vermez.

Antibakteriyel: Bakteri ve mantarları öldürür, bakteri üremesini ve bakteriyel enfeksiyonların yayılmasını önler ve yeni enfeksiyonlara karşı korur.

Kolon, bağırsak, idrar yolu ve boşaltım sistemini etkileyen bakteriyel enfeksiyonların iyileştirilmesinde yararlı olduğunu araştırmalar göstermektedir. Vücudumuza su veya gıda yoluyla giren bakterileri engeller.

Afrodizyak: En iyi bilinen özelliklerinden biridir. Cinsel isteği arttırma özelliği bulunur. Soğuk algınlığı, libido kaybına yol açan psikolojik problemler ve hatta iktidarsızlığın tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir. Araştırmalar erkek ve kadınlarda eşit derecede etkili olduğunu göstermiştir. Vücudun hormonlarını etkiler.

Sıkıştırıcı: Dişleri ve diş etini güçlendirir. Cildi, kasları ve saçları güçlendirir. Vücutta bulunan serbest radikallerin aktivitesinden dolayı sarkma ihtimaline sahip cildi sıkılaştırarak bu şekilde antioksidan olarak görev yapar.

Cilt Sağlığı: İltihaplanmayı ve döküntüleri iyileştirir. Ayrıca, yağlı ve kuru cildin doğal yağlarının üretimini dengeler ve düzenler. Cildin parlak görünmesini sağlar. Doğrudan kullanılabilir veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir.

Gaz gidericidir, şişkinlik hissini yok eder. Gaz için masaj aşağı doğru hareketlerle yapılmalıdır.

Ağrı kesicidir. Düzensiz, ve ağrılı adet dönemlerinde kullanılabilir. Ağrıyı hafifletirken, adet düzenini sağlar. Menopoz sonrası sendromunda olduğu gibi, baş dönmesi ve zihinsel tahrişleri iyileştirir. Hormonları dengeleyerek, kramp, şişkinlik, ruhsal değişim ve beslenme isteği gibi semptomları ve olumsuz etkileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüksek tansiyona karşı korur. Damarları ve arterleri rahatlatarak kan basıncını düşürmede çok etkilidir, kalp krizi, inme, ateroskleroz ve beyin kanaması riskini azaltır. Kan basıncını düşürerek aynı zamanda kan damarlarını genişletir ve dolaşımı sağlar.

Midenin sağlığını korur. Mide rahatsızlıklarını önler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcıdır. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek, kolonun bütünlüğünü korur ve kolorektal kanser de dahil olmak üzere daha ciddi bağırsak rahatsızlıklarının oluşmasını engeller.