Aromaterapi

ÇÖREKOTU YAĞI FAYDALARI


Yağ

Geleneksel tıpta çörekotu yağının kullanıldığı birçok sağlık durumu vardır. Önerilen tıbbi kullanımlarının hepsinin etkili olduğu kanıtlanmamış olsa da, her derde deva olduğu bilinmektedir.

Antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir

Çörekotu yağı, antioksidanlar bakımından zengindir. Araştırmalar inflamasyonu azaltabileceğini ve kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı ve kanser gibi sağlık sorunlarına karşı koruma sağlayabileceğini gösterdiğinden, antioksidanlar sağlık için çok önemlidir. Ayrıca çörek otu yağının güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkileri olan timokinon açısından zengin olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak, bu bileşiğin beyin sağlığını koruyabileceği ve çeşitli kanser türlerinin tedavisine yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Astım tedavisinde etkilidir

Astım, solunum yollarını tıkayan ve nefes almayı zorlaştıran kronik bir hastalıktır. Araştırmalar, çörek otu yağının ve özellikle yağdaki timokinonun, iltihabı azaltarak ve hava yolundaki kasları gevşeterek astım tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir. Astım sorunu olan 80 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, 4 hafta boyunca günde iki kez 500 mg çörek otu yağı kapsülü almanın astım kontrolünü önemli ölçüde iyileştirdiğini bulmuştur.

Kilo vermeye yardımcı olur

Araştırmalar, çörek otu yağının obezite, metabolik sendrom veya tip 2 diyabetli bireylerde vücut kitle indeksini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. “Çörek otu yağı zayıflatır mı?” diye merak edenler için bu mucizevi yağ harika bir seçenek olabilir.

Pek çok farklı şeye faydalı olan yağların bulunduğu Özel Yağlar kategorimize bakmak için “buraya” tıklayın.

Beyin sağlığını korur

Nöroinflamasyon, beyin dokusunun iltihaplanmasıdır. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bazı araştırmalar, çörek otu yağındaki timokinonun nöroinflamasyonu azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, Alzheimer veya Parkinson hastalığı gibi beyin bozukluklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Saç sağlığı için faydalıdır

Çörek otu yağı saça faydaları ile bilinmektedir. Her derde deva olan bu yağ saç derisini güçlendirir ve saç kırılmasını önler. Kepeğe karşı etkilidir ve saçların canlanmasına yardımcı olur. Koparak dökülmeleri önler ve saçı toksinlerden arındırır. Yıpranmış saçları onarır ve yeni saç oluşumunu destekler. Ayrıca saç beyazlamasının önüne geçer.

Cilt sağlığı konusunda çok etkilidir

Çörek otu yağı cilde faydaları ile herkesin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Sayısız faydası olan bu yağ, sivilce ve aknelere karşı çok etkilidir. Kurumuş ciltleri nemlendirir ve cilde parlaklık katar. Güneş yanığı ve lekelerde kullanılabilir ve deri çatlamasına iyi gelir. Ayrıca sedef hastalığı ve egzama konusunda iyileştirici bir özelliğe sahiptir.

Pek çok insan “çörek otu yağı yüze sürülür mü?” diye merak ediyor. Elbette sürülebilir. Günde bir yemek kaşığı çörek otu yağını cildinize sürebilirsiniz.

Çörek otu yağı zararları
 
Çörek otu yağı

Çörekotu yağı gereğinden fazla kullanıldığında zararlıdır. Fazla kullanıldığında aşağıdaki durumlar yaşanabilir:

– Kan basıncını düşürür ve kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır. Böylece kanama riski artar.
– Çörek otu yağının bazı ilaçlarla etkileşime girme ihtimali vardır. Eğer kişinin sürekli kullandığı bir ilacı varsa, çörek otu yağının faydalarından yararlanmadan önce doktora danışmalıdır.
– Aşırı kullanıldığında böbrek ve karaciğer hasarına neden olabilir.
– Hamilelik döneminde veya emzirirken kullanılıp kullanılamayacağı hakkında doktorla iletişime geçilmelidir.
– Çörek otu yağının içerdiği maddeler, şişkinliğe, kabızlığa ve bazı mide hastalıklarına neden olabilmektedir.

Ayrıca böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin bu yağı kullanmaları önerilmemektedir.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Kaşık

Çörek otu yağı kullanımı oldukça basittir. İlk defa kullanacaklar 2 hafta boyunca günde 3 kez bir çay kaşığı ya da günde 1 veya 2 kez 1 tatlı kaşığı şeklinde kullanabilirler. Ayrıca kapsül formunda da alınabilmektedir. 2 kapsül yaklaşık olarak 1 çay kaşığına denk gelmektedir.

Saç için kullanımı şu şekildedir: Duştan yarım saat önce saç diplerine ve uçlarına çörek otu yağıyla masaj yapın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bu kürü haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Cilt ve yüz için kullanımı şu şekildedir: 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 4 damla çörek otu yağını karıştırın. Daha sonra cildinize sürebilirsiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, satın almak istediğiniz çörek otu yağının koruyucu ve katkı maddesi içermemesi ve soğuk sıkım yöntemiyle üretilmiş olmasıdır.